Inne

Czego się spodziewać po plastyce nosa?

Korekcja nosa, określana również jako zmiana kształtu, lub plastyka nosa to rodzaj operacji plastycznej polegającej na zmniejszeniu lub powiększeniu nosa, zmianie kąta, zmianie końcówki lub skorygowaniu guzków, garbu, wgłębień lub innych wad nosa. Zabieg może uatrakcyjnić twarz, czyniąc nos bardziej proporcjonalnym do reszty twarzy. Poniżej można znaleźć wskazówki dotyczące plastyki nosa, które warto wziąć pod uwagę, jeśli myślisz o takiej operacji.

Jak się przygotować do plastyki nosa?

Podczas pierwszej konsultacji ważne jest, aby przynieść listę pytań i omówić wszelkie wątpliwości z chirurgiem plastycznym. Dobrym pomysłem jest również omówienie historii swojego zdrowia, w tym wszelkich z obecnie przyjmowanych leków, przeszłych zabiegów i komplikacji nosa, jeśli takie występują, bądź występowały. Chirurg powinien omówić z Tobą wszystkie etapy operacji, jaka jest plastyka nosa – w tym jakiego rodzaju wyników możesz się spodziewać i jak wygląda kwestia dalszej opieki.

Jakie efekty może przynieść plastyka nosa?

Po operacji nosa może pojawić się zatkany nos z powodu obrzęku. Może to być spowodowane obrzękiem, a nawet przeziębieniem lub alergią. Możesz odczuwać drenaż o zabarwieniu krwi, ale nie należy się tym przejmować, chyba że płynie zbyt obficie – wtedy należy się skonsultować ze swoim lekarzem. Ból jest stosunkowo niewielki w przypadku plastyki nosa, ale może wystąpić uczucie ucisku. W razie potrzeby można przepisać lek przeciwbólowy, aby złagodzić dyskomfort.

Spanie po wykonanej plastyce może być niewygodne dla niektórych pacjentów, dlatego lekarz może przepisać leki uspokajające. Twój lekarz może również zniechęcić Cię do prowadzenia pojazdów i obsługiwania ciężkich maszyn w okresie rekonwalescencji. Oczyszczenie nosa po zakończeniu operacji jest naturalne. Można go czyścić na zewnątrz bawełnianym wacikiem, uważaj jednak, aby nie pocierać zbyt mocno.

Aktywność fizyczna, taka jak jogging i lekki aerobik, może być możliwa po około dwóch tygodniach od operacji plastyki nosa. Bardziej forsowne ćwiczenia można na ogół rozpocząć po czterech tygodniach od zabiegu.